Contact Form 7 - database - en to cs translation catalogue (121 entries)

en: Can See Submission data
cs: Může vidět uložená data

en: Can See Submission when using shortcodes
cs: Může vidět uložená data při použití zkratek

en: Use Javascript-enabled tables in Admin Database page
cs: Použít Javascript

en: Show line breaks in submitted data table
cs: Zobrazovat zalomení řádku v datové tabulce

en: Use Custom Date-Time Display Format (below)
cs: Použít uživatelské zobrazení datumu a času (níže)

en: Date-Time Display Format
cs: Formát zobrazení datumu a času

en: Export URLs instead of file names for uploaded files
cs: Exportovat URL adresu místo jména uplodovaného souboru

en: Do not save <u>fields</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
cs: Neukládat <u>pole</u> do databáze (čárkou oddělený seznam, bez mezer)

en: Do not save <u>forms</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
cs: Neukládat <u>formuláře</u> do databáze (čárkou oddělený seznam, bez mezer)

en: Save Cookie Data with Form Submissions
cs: Uložit data cookie

en: Save only cookies in DB named (comma-separated list, no spaces, and above option must be set to true)
cs: Uložit do databáze pouze cookies (čárkou oddělený seznam, bez mezer, musí být povolena předchozí volba)

en: true
cs: ano

en: false
cs: ne

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Editor
cs: Redaktor

en: Author
cs: Autor

en: Contributor
cs: Přispěvatel

en: Subscriber
cs: Odběratel

en: Anyone
cs: kdokoliv

en: Database Options
cs: Volby databáze

en: Database
cs: Databáze

en: Rate this Plugin
cs: Ohodnoťte tento plugin

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Support
cs: Podpora

en: No form submissions in the database
cs: V databázi není žádný formulář

en: * Select a form *
cs: * Vyberte formulář *

en: Google Login for Upload
cs: Google přihlášení pro nahrání

en: Cannot perform operation because jQuery is not loaded in this page
cs: Nelze vykonat tuto operaci, protože jQuery není na této stránce načteno

en: Plain CSV (UTF-8)
cs: Prostý CSV (UTF-8)

en: Google Spreadsheet
cs: Tabulka Google

en: Google Spreadsheet Live Data
cs: Tabulka Google Live Data

en: Export
cs: Exportovat

en: Delete All This Form's Records
cs: Vymazat všechny záznamy tohoto formuláře

en: Did you know: This plugin captures data from both these plugins:
cs: Věděli jste, že: Tento plugin získává data z obou těchto pluginů:

en: Did you know: You can add this data to your posts and pages using these shortcodes:
cs: Věděli jste, že: můžete přidat tato data do vašich příspěvků a stránek pomocí těchto zkratek:

en: Would you like to help translate this plugin into your language?
cs: Chtěli byste pomoci s překladem tohoto pluginu do vašeho jazyka?

en: How to create a translation
cs: Jak vytvořit překlad

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Upload
cs: Nahrát

en: You do not have sufficient permissions to access this data.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění  přístupu k těmto datům.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění pro přístup na tuto stránku.

en: Missing form parameters
cs: Chybějící parametry formuláře

en: No such file.
cs: Žádný soubor

en: Error: No "form" parameter submitted
cs: Chyba: Žádný parametr "form"

en: Settings
cs: Nastavení

en: Save Changes
cs: Uložit změny

en: How to Set up Google Spreadsheet to pull data from WordPress
cs: Jak nastavit tabulky Google pro získání dat z WordPressu

en: Missing Zend Framework
cs: Chybějící Zend Framework

en: Login Failed
cs: Přihlášení selhalo

en: New Google Spreadsheet
cs: Nová Google tabulka

en: Error
cs: Chyba

en: Minimal version of PHP required:
cs: Minimální vyžadovaná verze PHP:

en: Your server's PHP version:
cs: Verze PHP vašeho serveru:

en: Delete
cs: Smazat

en: System Settings
cs: Systémová nastavení

en: System
cs: Systém

en: PHP Version
cs: Verze PHP

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than PHP 5.2)
cs: (VAROVÁNÍ: Tento plugin nemusí pracovat správě, používáte-li starší verzi PHP než je 5.2)

en: MySQL Version
cs: Verze MySQL

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than MySQL 5.0)
cs: (VAROVÁNÍ: Tento plugin nemusí pracovat správě, používáte-li starší verzi MySQL než je 5.0)

en: I have donated to this plugin
cs: přispěl jsem na tento plugin

en: Capture form submissions from Contact Form 7 Plugin
cs: Zachytávat výstupy z formulářů pluginu Contact Form 7

en: Capture form submissions from Fast Secure Contact Form Plugin
cs: Zachytávat výstupy z formulářů pluginu Fast Secure Contact Form

en: Can Edit/Delete Submission data
cs: Může editovat/smazat zachycené údaje

en: Maximum number of rows to retrieve from the DB for the Admin display
cs: Maximální počet řádků zobrazených na stránce administrace

en: Show the query used to display results
cs: Zobrazit dotaz použitý k zobrazení výsledků

en: Drop this plugin's Database table on uninstall
cs: Smazat tabulku pluginu z databáze a odinstalovat

en: Invalid:
cs: Neplatný:

en: Valid:
cs: Platný:

en: Build Short Code
cs: Vytvořit zkratku

en: Database Short Code
cs: Zkratky databáze

en: Error: "
cs: Chyba: "

en: " should not contain double-quotes (")
cs: " nemůže obsahovat dvojité uvozovky (")

en: Error: no form is chosen
cs: Chyba: není vybrán formulář

en: Warning: "search" field ignored because "filter" is used (use one but not both)
cs: Varování: pole "hledání" je ignorováno, protože je zapnutý "filtr" (nelze použít současně)

en: Error: "limit": if you provide a value for "Start Row" then you must also provide a value for "Num Rows"
cs: Chyba: "limit": pokud zadáte hodnotu pro "První řádek", musíte také zadat hodnotu "Počet řádků"

en: Error: "limit": "Num Rows" must be a positive integer
cs: Chyba: "limit": "Počet řádků" musí být kladné celé číslo

en: Error: "limit": "Start Row" must be a positive integer
cs: Chyba: "limit": "První řádek" musí být kladné celé číslo

en: Error: [cfdb-html] has empty Template. It will not output anything.
cs: Chyba: [cfdb-html] má prázdnou šablonu. Nic se nezobrazí

en: (Test Short Code Results)
cs: (Test výsledků zkratek)

en: Export and Short Code Builder
cs: Tvůrce zkratek a exportu

en: form
cs: formulář

en: Export File
cs: Soubor exportu

en: Generated Export Link:
cs: Generovaný odkaz k exportu:

en: (Did you know: you can create your own short code)
cs: (Víte že: můžete vytvořit vlastní zkratku)

en: Short Code
cs: Zkratka

en: * Select a short code *
cs: * Vyberte zkratku *

en: Generated Short Code:
cs: Generovaná zkratka:

en: Which fields/columns do you want to display?
cs: Která pole/sloupce si přejete zobrazovat?

en: show
cs: zobrazit

en: hide
cs: skrýt

en: Which rows/submissions do you want to display?
cs: Které řádky/výstupy chcete zobrazit?

en: search
cs: hledat

en: filter
cs: filtr

en: Validate submit_time
cs: Ověřit submit_time

en: Formats
cs: Formáty

en: Num Rows
cs: Počet řádků

en: Start Row (0)
cs: První řádek (0)

en: orderby
cs: seřadit

en: HTML Table Formatting
cs: Formátování HTML tabulek

en: class
cs: třída

en: style
cs: styl

en: DataTable Options
cs: Volby tabulky

en: JSON Options
cs: Volby JSON

en: VALUE Options
cs: Volby VALUE

en: function
cs: funkce

en: percent
cs: procent

en: delimiter
cs: oddělovač

en: filelinks
cs: filelnks

en: name
cs: jméno

en: link
cs: odkaz

en: Template
cs: Šablona

en: Advanced Export
cs: Rozšířený export

en: Edit Data Mode
cs: Upravit data

en: Query:
cs: Dotaz:

en: Add Column
cs: Přidat sloupec

en: Delete Column
cs: Smazat sloupec

en: next »
cs: další »

en: « prev
cs: « předchozí

en: Returned entries %s to %s of %s entries in the database
cs: Vráceny záznamy od %s  do %s z celkem %s záznamů v databázi

en: Error: plugin "Contact Form to DB Extension" requires a newer version of PHP to be running.
cs: Chyba. plugin "Contact Form to DB Extension" vyžaduje ke svému běhu novější verzi PHP.
