Contact Form 7 to Database Extension in italiano - en to it translation catalogue (113 entries)

en: Rate this Plugin
it: Vota il plugin

en: Documentation
it: Documentazione

en: Support
it: Supporto

en: Error: No "form" parameter submitted
it: Errore: nessun parametro "form" inserito

en: Error: plugin "Contact Form to DB Extension" requires a newer version of PHP to be running.
it: Errore: il plugin "Contact Form to DB Extension" per potere funzionare richiede una nuova versione PHP.

en: Minimal version of PHP required:
it: Versione minima PHP richiesta:

en: Your server's PHP version:
it: La versione PHP del tuo server:

en: Missing Zend Framework
it: Manca il Zend Framework

en: You do not have sufficient permissions to access this data.
it: Non hai i permessi necessari per potere accedere a questo dato.

en: Export
it: Esporta

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai i permessi necessari per potere accedere a questa pagina.

en: System Settings
it: Impostazini sistema

en: System
it: Sistema

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than PHP 5.2)
it: (Attenzione: questo plugin non funzionerà correttamente con una versione precedente la PHP 5.2)

en: MySQL Version
it: Versione MySQL

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than MySQL 5.0)
it: (Attenzione: questo plugin non funzionerà correttamente con una versione precedente la MySQL 5.0)

en: Settings
it: Impostazioni

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: true
it: sì

en: false
it: no

en: I have donated to this plugin
it: Ho donato per questo plugin

en: Capture form submissions from Contact Form 7 Plugin
it: Preleva i dati dal plugin Contact Form 7

en: Capture form submissions from Fast Secure Contact Form Plugin
it: Preleva i dati dal plugin Fast Secure Contact Form

en: Can See Submission data
it: Può vedere i dati

en: Can See Submission when using shortcodes
it: Può vedere i dati (via shortcode)

en: Can Edit/Delete Submission data
it: Può Modificare/Cancellare i dati inseriti

en: Maximum number of rows to retrieve from the DB for the Admin display
it: Numero massimo di record da estrarre dal DB (per visualizzazione admin)

en: Use Javascript-enabled tables in Admin Database page
it: Usa tabelle (Javascript-attivo) nella pagina Database

en: Show line breaks in submitted data table
it: Mostra separatore di linea nella tabella dati

en: Use Custom Date-Time Display Format (below)
it: Usa formato personalizzato data/ora (qui sotto)

en: Date-Time Display Format
it: Formato data/ora

en: Export URLs instead of file names for uploaded files
it: Esporta gli URL (non i nomi dei file) per i file caricati

en: Do not save <u>fields</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
it: Non salvare i <u>campi</u> nel DB a nome (separa con una virgola, no spazi)

en: Do not save <u>forms</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
it: Non salvare i <u>moduli</u> nel DB a nome (separa con una virgola, no spazi)

en: Save Cookie Data with Form Submissions
it: Salva dati cookie insieme ai dati modulo

en: Save only cookies in DB named (comma-separated list, no spaces, and above option must be set to true)
it: Salva i soli cookie nel DB a nome (separa con una virgola, no spazi e opzione qui sopra impostata a sì)

en: Show the query used to display results
it: Mostra la query utilizzata per mostrare i risultati

en: Drop this plugin's Database table on uninstall
it: Elimina tabella plugin dal database (disinstalla)

en: Administrator
it: Amministratore

en: Editor
it: Editore

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Subscriber
it: Sottoscrittore

en: Anyone
it: Chiunque

en: Missing form parameters
it: Mancano i parametri del modulo

en: No such file.
it: Nessun file.

en: Invalid:
it: Non valido:

en: Valid:
it: Valido:

en: Database Options
it: Opzioni database

en: Build Short Code
it: Crea Short Code

en: How to Set up Google Spreadsheet to pull data from WordPress
it: Come impostare Google Spreadsheet per estrarre i dati da WordPress

en: No form submissions in the database
it: Nessun dato presente nel database

en: * Select a form *
it: * Seleziona modulo *

en: Google Login for Upload
it: Google Login per Upload

en: Cannot perform operation because jQuery is not loaded in this page
it: Impossibile procedere con l'operazione causa jQuery non caricata in questa pagina

en: Advanced Export
it: Esportazione avanzata

en: Delete All This Form's Records
it: Cancella tutti i dati di questo modulo

en: Edit Data Mode
it: Modifica modalità dati

en: Did you know: This plugin captures data from both these plugins:
it: Ti ricordo che questo plugin può raccogliere i dati da questi plugin:

en: Did you know: You can add this data to your posts and pages using these shortcodes:
it: Ti ricordo che puoi inserire questi dati in un articolo/pagina utilizzando questi shortcode:

en: Would you like to help translate this plugin into your language?
it: Vorresti tradurre questo plugin nella tua lingua?

en: How to create a translation
it: Come creare una traduzione

en: Cancel
it: Annulla

en: Upload
it: Carica

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: Delete Column
it: Cancella colonna

en: next »
it: succ »

en: « prev
it: « prec

en: Returned entries %s to %s of %s entries in the database
it: Dati di ritorno da %s a %s di %s dati presenti nel database

en: Error: "
it: Errore: "

en: " should not contain double-quotes (")
it: " non può contenere le doppie virgolette (")

en: Error: no form is chosen
it: Errore: nessun modulo selezionato

en: Warning: "search" field ignored because "filter" is used (use one but not both)
it: Attenzione: campo "search" ignorato poichè in uso  "filter" (usane uno solo, non entrambi)

en: Error: "limit": if you provide a value for "Start Row" then you must also provide a value for "Num Rows"
it: Errore: "limit": avessi inserito un valore per "Start Row" dovrai provvedere ad oimpostarne uno anche per "Num Rows"

en: Error: "limit": "Num Rows" must be a positive integer
it: Errore: "limit": "Num Rows" deve essere un numero intero positivo

en: Error: "limit": "Start Row" must be a positive integer
it: Errore: "limit": "Start Row" deve essere un numero intero positivo

en: Error: [cfdb-html] has empty Template. It will not output anything.
it: Errore: [cfdb-html] ha unTemplate vuoto. Non potrà mostrare nulla.

en: (Test Short Code Results)
it: (Test risultati Short Code)

en: Export and Short Code Builder
it: Esportazione e Costruttore Short Code

en: form
it: modulo

en: Reset
it: Ripristina

en: Export File
it: Esporta file

en: Generated Export Link:
it: Link esportazione generati:

en: (Did you know: you can create your own short code)
it: (Lo sapevi? puoi creare uno shortcode personalizzato)

en: * Select a short code *
it: * Seleziona short code *

en: Generated Short Code:
it: Short Code generato:

en: Which fields/columns do you want to display?
it: Quali campi/colonne desideri mostrare?

en: show
it: mostra

en: hide
it: nascondi

en: Which rows/submissions do you want to display?
it: Quali righe/dati desideri mostrare?

en: search
it: cerca

en: filter
it: filtro

en: Validate submit_time
it: Convalida submit_time

en: Formats
it: Formati

en: limit
it: limite

en: Num Rows
it: Num. righe

en: Start Row (0)
it: Riga partenza (0)

en: orderby
it: disposizione

en: DESC
it: DISC

en: HTML Table Formatting
it: Formattazione HTML tabella

en: class
it: classe

en: style
it: stile

en: DataTable Options
it: Opzioni tabella dati

en: JSON Options
it: Opzioni JSON

en: format
it: formato

en: VALUE Options
it: Opzioni VALUE

en: function
it: funzione

en: percent
it: percentuale

en: name
it: nome

en: Login Failed
it: Login fallito

en: Error
it: Errore

en: Delete
it: Elimina
